بیانیه جامعه دندان پزشکی ایران پیرامون محکومیت جنگ و کشتار غیر نظامیان

بیش از دو هفته از آغاز درگیری خونین و گسترده جنبش حماس و ارتش اسراییل می گذرد. آغاز حملات توسط حماس در 7 اکتبر اگر چه پاسخی به خشم فرو خفته مردم فلسطین به بیش از 75 سال ظلم و ستم اسراییل و آوارگی یک ملت بود، لیکن به دلیل بروز رفتارهایی توام با نقض حقوق بشر بر علیه غیر نظامیان موجب ایجاد ذهنیتی منفی در بین کسانی شد که همواره با محکوم کردن تجاوزگری های اسراییل حقوق حقه فلسطینیان از جمله حق تعیین سرنوشت باور عمیق داشتند.
پس از آن شاهد بودیم که رژیم اسراییل با مستمسک قرار دادن این امر، با قطع آب و برق و سوخت، حملات گسترده ای را به غزه و ساکنان غیر نظامی آن آغاز کرد. بمباران های مکرر و پر حجم، تخریب های گسترده اماکن غیر نظامی و مسکونی و کشته شدن نزدیک به 5000 و مجروح شدن بالغ بر 15000 نفر امری فراتر از یک مقابله به مثل و در حد یک نسل کشی ویرانگر است. خصوصا که در این بین زنان و کودکان بسیاری قربانی جنگی شدند که هیچ نقش یا تمایلی در وقوع و ادامه آن نداشته اند.
اتفاقاتی که این روزها در منطقه در حال وقوع است. از بمباران مناطق مسکونی گرفته تا انفجار مهیب و بی سابقه در بیمارستان المعمدانی که منجر به کشته شدن صدها نفر از زنان، کودکان، بیماران و کادر درمان شد، دل هر انسان آزاده و عدالت طلب را به درد می آورد. ما اعضای جامعه دندان پزشکی ایران براساس رسالت پزشکی خود فارغ از موضع سیاسی، نگران جان و سلامت مردم منطقه هستیم و از آنجا که در این جنگ خانمان سوز موجب ویران شدن بیمارستان، کشته و مجروح شدن بیماران و کادر درمان شده است آن را ناقض قوانین حقوق بشری و کنوانسیون های بین المللی از جمله کنوانسیون ژنو می دانیم.
بدون شک پایان دادن به کشتار ها و این فجایع، در گرو پایان دادن به جنگ، آتش بس فوری و در نهایت صلحی پایدار و عادلانه است. بدون شک تامین حقوق مردم فلسطین و اجرای کامل قطعنامه های سازمان ملل متحد می تواند این مهم را تامین نماید. در همین راستا انتظار از مسئولان کشور و حاکمان منطقه این است که با استفاده از ابزار و پشتیبانی های دیپلماتیک زمینه ساز پایان جنگ و برقراری صلح و آرامش در منطقه بوده تا بیش از این شاهد تهدید جان انسان ها و به مخاطره افتادن سلامت زنان و کودکان نباشیم.
جامعه دندان پزشکی ایران