“ز فرد فرد محال است کارهای بزرگولی ز جمع توان خواست هر چه خواهی خواست”

این بیت از ادیب‌الممالک فراهانی، پاسخ زنده‌یاد دکتر افتخاری به پرسش چرایی شرکت در انتخابات جامعه دندانپزشکی ایران شاخه خراسان در اسفندماه ۱۳۹۷ بود.
دکتر محمدعلی افتخاری، در ۴ آبان ۱۳۰۲ در مشهد دیده به جهان گشود. در سال ۱۳۲۵ در دو رشته حقوق و دندانپزشکی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و از همان سالهای دانشجویی در فعالیتهای دانشجویی و علمی از جمله تدوین کتاب درسی اساتیدی بنام از جمله دکتر محمود سیاسی مشارکت داشت و این روحیه مشارکت و باور به فعالیت تیمی باعث شد تا در سال ۱۳۲۸ کانون پزشکان، دندانپزشکان و داروسازان شرکت ملی نفت ایران را در آبادان تاسیس کند و در ادامه، در سال ۱۳۴۱ با همکاری ۹ پیشگام دیگر دندانپزشکی، “جامعه دندانپزشکی ایران”(Iranian Dental Association)، نخستین تشکل صنفی و سازمان مردم‌نهاد ایران، را بنیان گذاشتند و در سال ۱۳۴۸ در تاسیس “سازمان نظام‌پزشکی ایران” همفکری و همکاری کردند.در طول ۹۹ سال و اندی زندگی مفید خود، همواره با متانت، آرامش و ادب در حل مشکلات صنفی دندانپزشکان و پزشکان مشارکت داشتند و علاوه بر دبیری چند دوره جامعه دندانپزشکی ایران، کتابهای ارزشمند “کارنامه ده‌ساله جامعه دندانپزشکی ایران”، “۷۰ سال تاریخ دندانپزشکی ایران از ۱۳۱۳-۱۳۸۳” و آخرین ویرایش آن “۸۰ سال تاریخ دندانپزشکی ایران ۱۳۱۳-۱۳۹۳” را از خود به یادگار گذاشتند.  “قدرت ما در وحدت ماست، حقیقتی است که آزمایش شده و نتیجه‌اش را دیده‌ایم” یادگار کلامی دکتر افتخاری است، کسیکه در لحظه‌لحظه زندگی‌اش به این عبارت باور داشت و آنرا زیست. مردی خستگی‌ناپذیر که با برخورد با هر سدی، راهی دیگر ساخت.
همکاران گرامی
دندانپزشکی خراسان از دیرباز، دیار و خاستگاه بزرگانی ست که آسمانش را ستاره باران کرده است. یکشنبه ۱۴۰۲/۴/۲۵ از ساعت ۱۱:۰۰ تا ۱۳:۰۰ در محل سازمان نظام‌پزشکی، طبقه همکف، چهلمین روز درگذشت بزرگمردی را گرامی می‌داریم و ادای احترام می‌کنیم به او که قلب تپنده جامعه دندانپزشکی ایران بود. پویا و پرانرژی، دلبسته صنف تا واپسین روزهای زندگی.
 
جامعه دندانپزشکی ایران
شرکت تعاونی دندانپزشکان ایران
سازمان نظام‌پزشکی مشهد
مجتمع خدمات بهزیستی فیاض‌بخش(عبدالله هنری)

دکتر_افتخاری

دندانپزشکان

جامعه دندانپزشکی ایران

https://t.me/idadent