‎پیرو انتشار برخی مطالب در مورد مسائل اجرایی و مالی اکسیدا 2023 موارد زیر را به استحضار میرسانیم:

‎ما نگوییم بد و میل به ناحق نکنیم
‎جامه کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم

‎همکاران گرامی
‎اعضای محترم جامعه دندانپزشکی ایران
‎با سلام و عرض ادب

‎ ۱) جامعه دندانپزشکی ایران جزو معدود ترین یا تنها انجمن علمی بوده است که هر سال (نه هر سه سال یک بار و موقع انتخابات) مجامع عمومی خود را به طور منظم با حضور نماینده کمیسیون انجمن‌های علمی گروه پزشکی برگزار كرده، گزارش اجرایی و تراز مالی خود را به صورت شفاف ارائه نموده و با تایید بازرس و تصویب مجمع عمومی آن را به ثبت رسمی رسانده و آگهی كرده است.
‎۲) در سال گذشته عملکرد سالانه جامعه توسط موسسه حسابرسی رسمی که توسط نماینده بازرس تعیین شده بود بررسی و مورد تایید قرار گرفته است.
‎۳) عملکرد اجرایی و مالی هیئت مدیره در سال مالی منتهی به شهریور ۱۴۰۲ در مجمع عمومی پیش رو گزارش داده خواهد شد. در مجمع مورد نقد و بررسی قرار گرفته و نهایتاً به رای مجمع عمومی گذاشته خواهد شد حضور تمامی اعضای جامعه دندانپزشکی در مجامع عمومی آزاد بوده و اطلاع از عملکرد اجرایی و مالی جزو حقوق آنهاست.
۴) طبق اساسنامه هیئت مدیره می بایست گزارش اجرایی و مالی خود را ۴۵ روز قبل از مجمع عمومی به بازرس و سپس به مجمع عمومی ارائه داده و بازرس هم همواره می تواند کلیه اسناد اجرایی و مدارک مالی جامعه را بررسی کرده و جهت ارائه به مجمع عمومی گزارش تهیه نماید.
‎۵) درخواست اخیر بازرس محترم در مورد اكسيدا ٢٠٢٣، ‎بایستی به اطلاع برسانیم در تاريخ ۱۴۰۲/٣/۱۰ ، سیزده روز قبل از کنگره بازرس محترم طی نامه ای خواهان اطلاع از نحوه برگزاری مزایده و انتخاب مجری و قرارداد با مجری برگزارکننده و سایر مجری ها و مسائل مالی کنگره شدند.‎در تاریخ۱۴۰۲/۳/۲۰ در مهلت تعیین شده گزارش کامل به ایشان داده ومتذکر شدیم که کلیه مراحل با حضور نماینده ایشان انجام گرديده است وقرارداد مجری اکسیدا ارسال گردید و توضیحات مربوطه نيز در اختیار ایشان قرار گرفت.در مورد درآمد و هزینه ها و قراردادهای پیمانکاری توضیح داده شد با توجه به اینکه موارد خواسته شده در آن زمان (قبل از برگزاری کنگره) در اختیار مجری کنگره بوده است، مجری طبق قرارداد موظف می باشد در مهلت مقرر گزارش و مستندات خود را به هیات مدیره ارائه نمایند، که متعقبا در اختیار بازرس قرار خواهد گرفت.
۶) اکسیدا به برکت حضور و استقبال همکاران و مدیریت جامعه دندانپزشکی سال به سال گسترده تر می شود لیکن بسیاری از موانع که موجب مشکلات اجرایی در برگزاری می گردد در اختیار هیئت مدیره و شورای برگزاری نیست. ‎اگرچه بارها توضیح داده شده اما باز هم تاکید میگردد در انجام این رویداد بزرگ نه تنها همراهی مسئولان امر را نداشته ایم بلکه از هیچگونه مانع تراشی هم جهت کوچک شمردن  و کم اهمیت کردن آن دریغ نورزیده اند. ‎عدم امکان برگزاری در سایر مراکز همایشی ونمایشگاهی به دلایل مختلف، تایید دیرهنگام و بی سابقه برنامه علمی و منوط کردن آن به تایید حراست، ظرفیت اندک تخصیص داده شده به بزرگ‌ترین رویداد دندانپزشکی و عدم نتیجه تلاش‌های انجام شده، صدور مجوز اماکن ۲۴ ساعت قبل از آغاز این کنگره بزرگ، تغییرات مدیریتی در مسئولین ایرانمال تنها بخشی از مشکلاتی است که امکان برنامه ریزی های ایده آل را با مشکل جدی مواجه کرد.با این وجود همواره از نقایص موجود عذرخواهی کرده و نقدها و انتقادات دلسوزانه همکاران را به گوش جان شنیده و پذیرفته ایم.
‎این کنگره بزرگ همواره با حواشی همراه است که برای ما قابل درک است. طولانی شدن پروسه انتخابات و نزدیکی تاریخ جدید برگزاری آن در۲۲ تیرماه فرصتی مناسب برای کسانی شده است که به دنبال بهره برداری از این شرایط و حاشیه ها هستند. لیکن از نظر ما اعتبار و جایگاه جامعه دندانپزشکی و درگیری های آن با سازمانهای دولتی در حوزه مشکلات آموزشی، درمانی و صنفی به قدری است که نبایستی ما را درگیر منازعات درون خانواده دندانپزشکی کند. بنابراین از کنار اتهامات،  دروغ پراکنی ها و حاشیه سازی ها با بردباری عبور می‌کنیم تا در این دوران سخت بتوانیم باری هر چند اندک از دوش همکاران برداریم.
‎مطمئن باشید هیئت مدیره همانطور که طی هفت سال گذشته بیشترین پاسخگویی و شفافیت را در فضای مجازی داشته است، در مدت زمان اندک باقیمانده همین مسیر را خواهد پیمود. ‎فشارهای گاه و بیگاه دولتی‌ها ما را از مسیر درستی که می رویم باز نخواهد داشت و بی انصافی ها و بی مهری ها ما را از توجه به اعضای جامعه که ستون های اصلی این نهاد هستند غافل نخواهد نمود. منتظر توضیحات بیشتر و گزارش کامل ما در آینده نزدیک باشید.

‎دکتر علی تاجرنیا
‎رئیس هیئت مدیره
‎جامعه دندانپزشکی ایران

اکسیدا_2023

دندانپزشکان

جامعهدندانپزشکیایران

https://t.me/idadent